Akü Nasıl Üretilir ? | Cintonik.com
Facebook Toplu Davet Etme %100 Çalışıyor
2 Ekim 2016
Blog Yazarken Bu 5 Maddeyi Unutmayın
4 Ekim 2016
Tümü

Akü Nasıl Üretilir ?

Akümülatör ya da kısa adı ile akü özellikle motorlu taşıtların kalbidir. Enerjinin depolanması için vazgeçilmez bir ürün. Akü elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolar. İhtiyaç olduğunda bu enerji yeniden elektriğe dönüştürür. Akünün tarihi 19. yüzyılın başına dayanıyor.

İlk kez 1800 yılında İtalya’da gümüş ve bakırın tuzlu suya sokulmasıyla doğrudan akım elde edildi. Ancak bildiğimiz akülerin ortaya çıkışı 19. yüzyılın ortalarında oldu. Gaston PLANTE kurşun yapraklarından ilk aküyü üretti. Bundan sonra akü hızla gelişti. Çok daha uzun ömürlü ve verimli aküler üretilmeye başlandı. Otomotiv sektörünün gelişmesine paralel olarak aküler hem gelişti hem de çok daha fazla üretilmeye başlandı. Bugün akü sadece motorlu taşıtlar için değil yenilenebilir enerji kaynaklarının depolanabilmesi için de büyük bir öneme sahip.

Akü Nasıl Üretilir ?

Akü üretimi için üç ana maddeden yararlanılır.

  • Kurşun
  • Saf su
  • Asit

fkxl4d1

Üretimin ilk aşaması külçe halindeki kurşunların işlenmesi oluşturuyor. Taşıyıcı banda yerleştirilen kurşun külçeleri fırında 500  sıcaklıkta eritilir. Akünün içindeki ince kurşun plakalar bu aşamadan sonra ortaya çıkacak. Plaka yapımında kullanılan iki yöntem var. Bunlardan ilki dökme ızgara yapımı. Bu üretim şekli için fırında sıvılaşan kurşun kalıplara dökülüyor. Sıcak kurşun soğuyarak yeniden sertleşmeye başlıyor. Bu işlemde külçeler artık daha rahat işlenebilen küçük bilyelere dönüşür.

1olzfi1

Bu aşamada hala sıcak olan bu bilyeler silolara alınarak kuruması sağlanıyor. Kurşun bilyelerinin silolardan sonraki durağı değirmen. Bu bilyeler toz haline gelene kadar öğütülür.

Toz halindeki kurşun kalıplara dökülür. Kalıbın ısıtılmasıyla kurşun tekrar eriyerek ızgara biçimini alır.

4esgd21

Dökme, daha çok kamyon, otobüs ve iş makinası gibi büyük taşıtların akülerinde uygulanan bir yöntemdir.

Plaka yapımında kullanılan diğer yöntem ise şerit kurşundan plaka üretilmesidir.

Bu yöntemde kurşun eritildikten sonra toz haline getirilmeden doğrudan işlenmeye başlanır. Fırından çıkan kurşun hızla soğuyarak kalın bir şerit haline geliyor.

hl0qz51

Bu şerit üretim hattı boyunca dövülerek inceltilir. Dönen silindirlerden geçen kurşun incelirken eni de artıyor. Hattın sonunda kurşun şerit makaraya sarılarak üretim hattında bir sonraki işlem olan şekillendirme bölümüne taşınıyor. Bilgisayar kontrollü makineler kurşun şerit üzerinde delikler açarak ızgara biçimini verir. Kesim sırasında artan parçalar yeniden kullanılmak üzere fırına gönderilir. Izgaralar hangi yöntem ile üretilirse üretilsin bundan sonraki yapım aşamaları birbirinin aynısı. Kurşun ızgaralar kurşun alaşımlı özel bir hamur ile kaplanıyor.

ovnjeb1

Hamurun sabitlenmesi ve taşmaması için ızgaraların altına ince kağıtlar yerleştiriliyor. Izgaralar hamurla kaplandıktan sonra sürekli dönen bıçaklar ile kesiliyor. Böylece akünün içine yerleştirilecek plakalar ihtiyaç duyulan ölçülere ulaşıyor. Hamurun sabitlenmesinde kurutma fırınlarının payı büyük. 250 sıcaklıkta bekletilen kurşun plakalar tamamen kuruyor. Fırından çıkan plakalar kontrol edildikten sonra kür odasının yolunu tutarlar.

kür odaları

kür odaları

Kür odalarına 160 sıcaklıkta buhar verilir. Bu işlemin amacı kurşunun sahip olduğu kristal yapıyı değiştirmek ve daha büyük bir yapıya kavuşmalarını sağlamak. 16 Saat kürleme odasında kalan kurşunlar 80 sıcaklıkta on saat boyunca kurutuluyor. Kuruyan plakalar hala ikili gruplar  halinde bir arada. Bunların kesilmesinden sonra akünün üretiminde yeni bir aşama başlıyor. Üretilecek akünün tipine göre kurşun plakalar bir araya getirilecek. Bunun için bilgisayar kontrollü makinalar kullanılır. Mikrogeçirgenlikdeki zarfların içine kurşun plakalar belirli bir düzen içerisinde yerleştiriliyor. Kaç plakanın (+) kaç plakanın () olacağı bilgisayar tarafından belirleniyor. Zarfların kulak adı verilen dışarıda kalan kısımların önce kesilir ardından birbirine kurşunla yapıştırılır. Üretim hattı üstünde hareket eden akü kutuları bilgisayar kontrollü makinalar ile doldurulur.

dz7gig1

Zarfların yerleştirilmesinden sonra kısa devre testi yapılır. Sorunsuz aküler yollarına devam eder. Elektrik kullanılarak zarflar akü kutusuna puntalanıyor. Akünün kapağı kutuya ısıtılarak yapıştırılıyor. Üretim hattındaki akünün kutup başları ve kapaklarının takılmasıyla akü son şeklini alıyor. Akünün içine asit konulacağı için sızdırmazlık büyük önem taşıyor. Her akü içine hava basılarak sızdırmazlık testinden geçiriliyor. Akü artık doldurulmaya hazır hale geliyor. İlk elektrolitin konulmasından sonra akülerin şarj işlemi başlıyor. Sekiz saatlik şarj işleminden sonra artık aküler kullanıma hazır.

uoma6d1

Akü piyasaya sürülmeden önce son kez genel test edilir. Burada bir aracın çekebileceğinden beş kat fazla elektrik çekilerek akünün dayanıklılığı test ediliyor. 7000 Volt elektrik verilerek de aküde son kez kısa devre olup olmadığı kontrol ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir