Backlink Kavramı ve Oluşturulması | Cintonik.com

Backlink Kavramı ve Oluşturulması

Kaliteli Hosting Nasıl Anlaşılır?
17 Ekim 2016
iPhone’da Zamanlanmış SMS Nasıl Gönderilir?
19 Ekim 2016
Tümü

Backlink Kavramı ve Oluşturulması

Backlink kavramı hakkında giriş seviyesinde verdiğimiz bilgiler arasında; backlink çeşitleri, hangi tip backlink in daha fonksiyonel olduğu, hangi backlink in etkisinin yok denecek kadar az olduğu gibi konulara değindik. Ek olarak backlink in ne olduğu kendi sitemize ne sıklıkta edinilmesi gerektiği ve hangi hallerde sorun yaratabileceği konusuna da değindik. Bu yazımızda artık nasıl kolayca backlink edinebileceğimiz ve biraz daha detaylı backlink çeşitlerinden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle sitemize giden her link çıkışının bir çeşit backlink olduğunu anladığımıza göre; piyasada yani internet dünyasındaki milyarlarca sitenin bizim sitemize potansiyel bir backlink kaynağı olduğunu da belirtelim. Ancak bu şu anlama da gelmemelidir ki herhangi bir siteden kendimize aldığımız link çıkışı diğer sitelerden aldığımızla eş değerdedir ve aynı etki ile sitemize yukarılara taşır. Çünkü en başta belirtmekte de fayda var; alınan her link çıkışının etkisi farklı olacaktır. Şöyle ki; kendi sitemizin içeriği ve yayın amacı ile aynı sitelerden alınan çıkışlar; bizim sitemizin içeriği ile aynı olmayan sitelerden alınanlardan çok çok daha etkili olacaktır. İlk etapta google gibi arama motorlarının örümcek adını koydukları botları sitemizi ziyaret etmeye geldiklerinde bu farklılığı dikkate almayabilirler ancak bir sonraki ziyaretlerinde muhakkak ki dikkate alacaklardır. Zaten mantıken yorumladığımız zaman da aynı sonuca varacağız.

backlink resim

Backlink in anlamını tekrar yorumladığımızda diyor ki; link çıkışı verdiğim, kefil olduğum bu site benim sitemden kesinlikle daha iyi ve daha otoriterdir demek idi. E peki çıkış aldığınız site bir film sitesi olduğunu farz edelim ve sizin sitenizin de bir moda dekorasyon gibi farklı kulvarda koşan bir site olduğunu. Herkesin de anlayacağı üzere bir film sitesinin bir dekorasyon sitesini tavsiyesi ne kadar akılda kalıcı olabilir ki? Buradan çıkaracağımız sonuç ise; sitemize backlink oluştururken mümkün olduğu kadar benzer içerikte yayın yapan sitelerden edinmeye çalışacağız. Akabinde ise belirtmekte fayda var; bazı siteler farklı sitelerin tanıtımlarını yapan sitelerdir. Bunlar arasında site tanıtım kategorileri olan forum siteleri ve kendisine üye olan herhangi bir siteyi ilgili kategoride tanıtan dizin siteleridir diyebiliriz. Dikkat edersek adı üstünde tanıtım yapan sitelerdir ve bunların bazıları hakikaten tanıtımını yaptığı site ilgili kategorisinde belirtilmek kaydı şartıyla kefaletli yani do-follow link çıkışı verebilmektedir. Bu tip backlinklerden de sitenize link sağlayabilirsiniz. Herhangi bir sakıncası yoktur. Elbette ki ölçüyü kaçırmadan ve gerektiği kadar sağlamak kaydı şartıyla.

Bahsedildiği gibi site tanıtım amacıyla do-follow backlink sağlayan dizin siteleri ve forumlardan alınacak linkler; ya tanıtım yazımızın içine gömülü ve sitemize link çıkışı olarak, forum profili dediğimiz; ilgili forum sitelerine üye olurken profilinizde site adresinizi soran yere sitenizin linkini yazarak ve de dizin sitelerinde üyelik kaydı oluştururken sitenizin adresini izin verilen kategoriye ekleyerek sağlayabilirsiniz. Ve bilmelisiniz ki genel anlamda bu tip formlarda isminizin yerine sitenizi yükseltmek istediğiniz hedef kelime ya da kelime grubunu yazarak ( bir başka deyişle anahtar kelimeniz ) direkt olarak o kelimeden backlink sağlamış ve ilgili kelimede yükselmeyi hedeflediğinizi belirtmiş olursunuz. Ancak yine de belirtmek de fayda var; bazı kaliteli ve dünyaca kabul görmüş dizin siteleri ( dmoz gibi bu işin otoriteri olan dizin siteleri ) isim alanına bu tip anahtar kelime giren siteleri kabul etmeme gibi lüksleri de mevcuttur. Kaldı ki aslında dmoz gibi dizin sitesine kendi sitenizi kaydettirdiğiniz anda hali hazırda zaten kendinize belirli bir yer edinmiş sayılırsınız.

Bir sonraki yazımızda alternatif backlink elde etme yöntemleri ve backlink işlemlerinin nasıl bir ağ gibi yayılması gerektiği konusuna değineceğiz. Bizi takip etmeye devam edin….

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir