İnternet Nasıl Çalışıyor? | Cintonik.com
Ampul Nasıl Yanar ?
30 Eylül 2016
Facebook Toplu Davet Etme %100 Çalışıyor
2 Ekim 2016
Tümü

İnternet Nasıl Çalışıyor?

Biz interneti kullandığımız zaman neler oluyor?

İnternette bir arkadaşınızla sohbet etmek, bir mail göndermek, bir kitap satın almak, film izlemek ya da sosyal medyaya göz atmak için girersiniz. Görünen o ki sizi istediğiniz şeye doğrudan bağlayan bir kablo var. Fakat başka bir milyar kişi de sizinle aynı zamanda başka bir milyar şeye bağlanıyor.

internet kablo bağlantısı

Peki bunlar nasıl oluyor?

Bu kesinlikle yapılan anlaşmalarla ilgilidir. Ağ iletişimini bir oyunmuş gibi düşünün. Bu oyunu sadece aynı kurallar ile oynamayı kabul ettiğiniz sürece sürdürebilirsiniz. Aksi takdirde bu hiçte eğlenceli bir oyun olmazdı. Eğer oynamak için iki veya daha fazla bilgisayarı bir araya getirirseniz bir ağ sahibi olursunuz. Eğer bunu başka bir arkadaşınız daha yaparsa başka bir ağ daha olur. Ancak ikiniz de ağlarınızın oyunu aynı kurallarla oynamalarını kabul ederseniz sizi birbirine bağlayıp bir araya getiren ağlar arası bağlantıya sahip olmuş olursunuz. Bu oyunun kuralına internet protocol denir.

Bu kuralları kabul ettiğiniz sürece daha fazla ağı ve daha fazla cihazı birbirine bağlamaya devam ederiz. Ta ki bütün dünya birbirine bağlanıncaya kadar.

Kısaca internet birbirini paylaşan ağların ağıdır.

pc ip adres

İnternet üzerindeki her bir cihaz kendisine özel bir adrese sahiptir. İnternette gönderdiğini her şey sadece bir cihazdan diğerine gönderilen bir mesajdan ibarettir. Fakat bu mesaj tek bir bütün olarak seyahat etmez. Kutuplara ayrılan çok küçük veri parçalarına bölünürler. Her bir veri parçası ne olduğu, nereden geldiği ve nereye gittiği bilgisini üzerinde taşır. Bu şekilde sizin mesajınız gideceği yere ulaşmak için birden çok yol izleyerek görevini yerine getirebilir.

veri parçası

   veri parçası

Alıcı cihaz protokolü uygulayarak gelen parçaları tekrar birleştirerek işlemi tamamlar. İnternetin olası birçok yolla bağlantı kurabilmesinden dolayı merkezi olmayan bir yapısı vardır. Bu nedenle internette tek bir kırılma noktasından bahsetmemiz mümkün değildir.

Eğer bir yol meşgulse veya çalışmıyorsa veriniz hemen başka bir yoldan gitmeyi deneyecektir. İnternetin büyük bir kısmı çalışmıyor olsa bile sizin mesajınız yine de gidecek bir yol bulacaktır.

Fakat diyelim ki siz bir internet servis sağlayıcısı kullanıyorsunuz ve arkadaşınız da başka bir tanesini kullanıyor. Peki verileriniz bir ağdan diğer ağa gerçekten nasıl yol alıyor?

Bazı şirketler birbirleriyle internet trafiği değişimi için özel bağlantı anlaşması yaparlar. Fakat daha fazla trafik akımı sağlamak için adına internet değişim noktası denilen paylaşım hizmeti platformlarından yararlanılır.

İnternet değişimi, teknolojilerini değiştirmek için birçok farklı şirketin bir araya geldiği yer gibidir. Bunlar erişim sağlayıcı, yayıncı, yayın evi, sosyal ağ siteleri, Telekom operatörleri her kim olurlarsa olsunlar ağ trafiği üzerinden sağlanacak olan değişimden fayda sağlayacaklardır. Ortak bir yere bağlanarak maliyeti düşürebilirler. Birbirleri arasındaki trafik de daha hızlı ve daha verimli olur. Geleneksel erişim sağlayıcıları birbirlerine ağları üzerinden bir yol satarlardı. Fakat düzenli olarak trafik değişimi yapan bazı erişim sağlayıcıları için bütün bu alıp satma işleri yarardan çok zarar getirmeye başladı.

sk7rv81

Erişim sağlayıcıların birçoğu, eğer birbirleriyle yarı yolda kabul ederlerse herkesin maliyetinin düşeceğini ve trafiğin daha sorunsuz bir şekilde hareket edeceğini fark ettiler. Erişim sağlayıcıları platforma tek bir bağlantı ile bağlanabilirler. Bu tek bağlantıyla birden çok katılımcıyla trafik değişimi yapabilirler. Bu yolla yapılan işleme peering denir.

Peering, interneti herkes için daha ucuz ve daha hızlı kılar. Trafik değişimi yapan katılımcılar, kendi aralarında karşılıklı çıkarları doğrultusunda anlaşma yaparlar. Bu nedenle peering sistemi kendi kendisini düzenleme eğilimindedir. Bu durum sanki size bu hizmeti karşılıksız veriyormuş gibi gözükebilir. Aslında her şirket müşterilerinin en hızlı ve verimli trafik değişimi için ihtiyaçları olan çözümün bir parçasını sunmaktadırlar.

vwy5l41

1pn4qb1

  • İnternet açıktır, merkezi değildir ve tamamen tarafsızdır.
  • Onun zekası, bilgeliği merkezde değil uçlardadır.
  • Tekbir örgüt ya da kuruluş onu kontrol edemez. Bu nedenle olabildiğince iyi çalışır.

İşbirliği yapmayı kabul ettiğimiz için, hepimiz interneti oluşturmuş oluruz. İşte internet bu şekilde çalışur.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir