iPhone Telefon Hafızasında Yer Açma | Cintonik.com

iPhone Telefon Hafızasında Yer Açma

Yandex Kurumsal E-Posta Kurulumu ve Ayarları
4 Aralık 2016
Sitenizin Sayfalarında 404 Linklerini Kaldırma
9 Aralık 2016
Tümü

iPhone Telefon Hafızasında Yer Açma

Bugün iphone telefonlarımızda yer açıyoruz. Özellikle 8 ve 16 GB’lık iphone modelleri kullanıcılarının en büyük sorunu saklama alanının yetersiz olmasıdır. Zamanla kullandığımız uygulamaların önbellekleri ve gezilen sayfalar telefon hafızasında çokça yer kaplamakta. İphone telefonlarının hafızasında yer açabilmek için düzenli olarak fotoğraf ve videolarımızı bilgisayara yedeklesek de bu işlemi her zaman yapamıyoruz. Her zaman yapsak bile zamanla telefonun kapasitesi giderek azalmaya devam eder. İşte bunun asıl sebebi uzun süre yüklü olan uygulamalarımızın önbelleklerinde tuttukları geçici dosyalardır.

Benim telefonum 16 gb kapasiteli iphone 6 modeli. Kullanılabilir alanım yalnızca 880 mb. En çok hafıza kullanan uygulamalarımı inceliyorum. Müziklerimi en çok internetten dinlediğim için en fazla alanı 500 mb ile spotify uygulaması kaplıyor. Benim telefonumda olduğu gibi genelde en çok alanı fotoğraf, video ve müzikler kaplar. Aslında bunların çözümü oldukça basittir. Bilgisayara yedeklemek…

Ancak instagram, facebook ve twitter gibi uygulamalar birçok görsel öğeyi önbelleğine kaydederek hızlı bir şekilde telefonlarımızın hafızasını doldururlar. Bunlar uygulamanın kendi içinde kaydolduğu için bir şekilde ulaşıp temizleyemiyoruz. Tek çözüm olarak bu uygulamaları iki haftada bir gibi aralıklarla silip yeniden yükleyebilirsiniz. Böylelikle o zamana kadar tuttuğu önbellek dosyaları da silinecektir. Hemen bir not düşeyim; Eğer telefonunu jailbreakli ise uygulamaları kaldırmadan önbelleklerini silebileceğiniz bir araç mevcut. İleride yazacağım bir yazı ile bu araç hakkında da bilgi vereceğim.

Eğer internette çok fazla dolaşıyorsanız ve uzun süredir safari geçmişini temizlemediyseniz telefonunuzda çok yer kaplıyor olabilir. Geçmişi temizlemek için ayarlar uygulaması içerisindeki safariyi bulun. Aşağıda bulunan “Tarihçeyi ve Website Verilerini Sil” butonuna dokunun. Açılan pencereyi onaylayın. Ben farklı bir internet tarayıcısı kullandığım için muhtemelen az bir bellek kazandım. Fakat siz internet tarayıcısı olarak safari kullanıyorsanız mutlaka daha büyük alanlar kazanacaksınız.

Apple’ın satış stratejisinden kaynaklı olduğunu düşündüğümüz bir de gizli yöntem var. Bu yöntem telefonumuzda en çok yer açan yöntemlerden birisidir. Ana ekrana dönüp İtunes’i açıyoruz. Filmler sekmesinden rastgele bir film seçiyoruz. Bir de bu filmi HD kalitesinde indirmek istiyormuş gibi “HD KALİTEDE SATIN AL” butonuna dokunuyoruz. İndirelemiyor şeklinde hata alıyoruz. Ama biz bunun sebebini zaten biliyoruz. Çünkü telefonumuzda yer yok. Şimdi bu uyarıya tamam deyip farklı bir işlem yapmadan ayarları açıyoruz. Saklama alanını tekrar kontrol ettiğimizde ortalama 600 mb alan boş yer açılacak. Peki nasıl?

Apple bizim satın alabilmemiz için telefonumuzda temizlik yapıyor. Bu da bizim işimize yarıyor. Bu yöntemi iki haftada bir uygulamanız telefonun hafızasını oldukça rahatlatacaktır. Bu arada bu işlem için sizden ücret talep edilmez. Çünkü sadece film satın almayı deniyoruz. Boş alanımız olmadığı için hata alıyoruz. Böylelikle satın alma iptal oluyor. İphone telefonlarda bilgisayar kullanmadan yer açma yöntemlerini bu şekilde sıraladık. Bunlara ek olarak eski mesajlarınızı silmeyi de dahil edebilirsiniz.

Sizlerde bildiğiniz yöntemleri yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir