Nükleer Enerji Santralleri Nasıl Çalışır? | Cintonik.com

Nükleer Enerji Santralleri Nasıl Çalışır?

Uzaktan Kumandalar Nasıl Çalışıyor?
28 Eylül 2016
Site İçi Seo Hakkında Detaylı Rehber
29 Eylül 2016
Tümü

Nükleer Enerji Santralleri Nasıl Çalışır?

Endüstri devriminden sonra dünyanın enerji ihtiyacı inanılmaz bir şekilde artmaya başladı. Günümüzde bu talep genellikle fosil kaynaklardan karşılanmaktadır. Duyarlı insanlar fosil kaynakların çevreye olan kötü etkileri ve yükselen maliyetlerden dolayı tercih etmek istemiyorlar. Hidroelektrik ve rüzgar santralleri fosil kaynakların yerine kullanılabilir olsa da hala talepleri karşılayabilecek seviyede değildir. Nükleer enerji ise dünyanın ihtiyaç duyduğu enerjiyi karbon emisyonu yapmadan sağlayabilir.

Dünya elektrik üretiminin %11’i nükleerden, %39’u kömürden, %22’si doğalgazdan, %18’i yenilenebilir enerjiden, %10’u ise petrol ve diğer kaynaklardan karşılanmaktadır.

Hadi şimdi nükleer güç santrallerinin nasıl çalıştığına bakalım.

İlk olarak zenginleştirilip yaklaşık 1 santimetre boyunda 0,5 santimetre çapında silindir bir pelet şekline getirilen uranyum nükleer reaktöre yerleştirilir. Uranyum atomları kontrollü bir şekilde reaksiyona girerler. Her reaksiyon sonucu muazzam bir ısı açığa çıkar. Bu ısı basınç altındaki suya aktarılır. Reaktörde ısınan su pompalar ve borular yardımıyla bir döngü halinde buhar üretecine iletilir. Üretilen buhar türbine gider türbine gider ve jeneratör yardımıyla elektrik üretilir.

Santral içindeki döngü bu şekilde devam eder. Nükleer enerjiyi kullanmak insanlık için birçok faydası vardır. Nükleer enerjiyle sera gazı salınımı yapılmadan çok büyük miktarda elektrik üretilebilir. Ayrıca nükleer enerjinin kesintisiz ve sürekli bir enerji kaynağı olması çok önemlidir. Kömür ve petrol gibi herhangi bir yakıtı yakarak enerji üretmediğinden sera gazı salınımına engel olurlar. Sera gazları sadece ekipmanların üretimi ve inşaat faaliyetlerinde sınırlı bir şekilde açığa çıkar. Nükleer enerji, rüzgar ve güneş santrallerinden farklı olarak hava koşullarından etkilenmez. Nükleer santraller 7 gün 24 saat Baseload santrali olarak sürekli çalışırlar.

Nükleer enerjide dikkat edilmesi gereken konular nükleer güvenlik, atık yönetimi ve maliyetlerdir. Genel kanının aksine nükleer enerji şu anda kullanılan en güvenli kaynaklardan birisidir. Medyada abartılan haberlerin aksine “Three mile island” ve “Fukushima” kaynaklı herhangi bir ölüm rapor edilmemiştir. Hatta Çernobil kazasında yaşanan toplam ölüm sayısı kömür kullanımından kaynaklı hava kirliliği neticesinde her yıl yaşanan ölüm sayısına kıyasla çok daha azdır.

Kullanılmış yakıt yönetimi ile ilgili hali hazırda iki seçenek vardır; depolama ve yeniden işleme. D

Depolama işleminde kullanılmış yakıtlar zırhlanmış konteynırlarda çok uzun süre saklanabilir.

İkinci seçenek ise ilkine göre çok daha pahalı olan yeniden işleme seçeneğidir. Yeniden işleme sonucunda kullanılmış yakıtlar nükleer reaktörlerde yeniden kullanılabilir.

Peki gelecekte nükleer enerjinin elektrik üretimindeki yeri nasıl olacak?

Nükleer enerji ve yenilenebilir kaynaklar doğaya zarar vermeden enerji ihtiyacımızı karşılamamızı sağlayacak. Ve karbon salımı olmadığı için küresel ısınmayla savaşta en önemli silah olacak.

Daha temiz bir dünya için nükleer enerji…

1 Comment

  1. bahadır ateş dedi ki:

    Nükleer santraller nasıl çalışır? nükleer enerji ne kadar karşı çıkarsanız çıkın geleceğin enerji kaynağı, nasıl çalıştığına dair bilgi sahibi olmak eğlenceli oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir