Optik Mouselar Nasıl Çalışır? | Cintonik.com

Optik Mouselar Nasıl Çalışır?

Sitenize Gelen Spam Hitleri Engellemek
26 Eylül 2016
Dokunmatik Ekran Nasıl Çalışır?
27 Eylül 2016
Tümü

Optik Mouselar Nasıl Çalışır?

Günlük bilgisayar kullanımında hep bir elimizde mouse türkçe meali ile fare oluyor. Peki ya şimdiye kadar hiç mouse nasıl çalışıyor düşündünüz mü? Cevabınızı duyar gibiyim, hayır. Doğrusunu söylemek gerekirse ben de şimdiye kadar bu mouse nasıl çalışıyor diye oturup kendi kendime düşünmemiştim.

Optik Mouselar Nasıl Çalışıyor?

Optik mouselar klasik altında top olan mouselardan çok daha farklı çalışır. Klasik mouselar altında bulunan top sayesinde çevirdiğimiz yönü algılayabiliyor. Bu top döndükçe içerideki mekanik yapı sayesinde mouse hareketini algılayabiliyor.

Optik farelerde altında bir ışık (Geleni kırmızı ışık olur) ve mini bir kamera ile çalışır. Farenizi hareket ettirdikçe içinde bulunan ufak kamerası sürekli resim çekerek farenize yön verir. Bu ufak kameranız yaklaşık olarak saniyede 4500 kadar zeminin resim çeker.

fare nasıl calisir

Fare Nereye Hareket Edeceğini Nasıl Anlıyor?

Optik farenizi hareket ettirdiğinizde anlık olarak binlerce resim çekip işlemcisinden geçiriyor. Farenizin işlemcisi çektiği resmi her zaman bir önceki çektiği resim ile kıyaslar. Kamera ilk resimde yüzeyde bir X noktası gördüyse, ikinci resminde X noktasını daha solda gördüyse fareniz sağa hareket edecektir. Bu demektirki farenizi sağa hareket ettirdiniz x noktası sola kaydı. Bu işlemi saniyede binlerce kez yaptığı için hem yön hem de farenin hız algılamasını bu şekilde sağlıyor.

Optik Mouseların Deazavantajları Nelerdir?

Bu mouselar resim kıyaslaması ile çalıştıkları için tamamen siyah ve tozsuz bir alanda çalışamazlar. Çünkü karanlıkta görüntüyü alamayacaklardır.

Bir diğeri ise parlak (lake) zeminlerde çalışamazlar. Örneğin; parlak beyaz bir masanız var bunun üzerinde optik farenizi kullanamazsınız. Bunun sebebi farenin gönderdiği ışığın çok şekilde dağılmasıdır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir