Sabit Disk Ömrünü Uzatma Yöntemleri | Cintonik.com

Sabit Disk Ömrünü Uzatma Yöntemleri

iPhone’da Zamanlanmış SMS Nasıl Gönderilir?
19 Ekim 2016
iPhone’da Nasıl Gizli Fotoğraf / Video Çekilir?
21 Ekim 2016
Tümü

Sabit Disk Ömrünü Uzatma Yöntemleri

Sabit diskinizde sizin için önemli bilgiler bulunabilir. Bu yüzden hard disklerinizin ömrü kullanıcılar için önem arz eder. Kötü kullanılan bir hard disk bir süre sonra sorunlar çıkarmaya başlayacaktır. Bu gibi sorunlar oluştuğunda veri kurtarma yöntemine başvurmanız gerekecektir. Fakat iş buralara gelmeden sabit diski güzel bir şekilde kullanırsak hem paramız cebimize kalır hem de verilerimi kurtarabilecek miyim derdine girmeyiz. Hard diski ömrünü uzatmak için birkaç yöntemden bahsedelim.

Güç Kaynağını İyi Kullanın

Şebekeden gelen voltaj değişiklikleri hard diskinize büyük bir tehdittir. Bunları engellemek için ise güç kaynakları kullanılır. Fakat güç kaynaklarını kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Kullanacağınız güç kaynağınızı iyi seçmelisiniz ki hard diskinizi güvende tutabilesiniz.

hdd iç görünümü

Hard Diskin Çalışma Koşulları

Elektronik cihazlar sıcak ve nemli ortamları sevmezler. Hatta öyle ki en basitinden telefonlar bile sıcak ortamlarda bataryalarını daha çabuk boşaltırlar. O yüzden telefonları mümkün olduğu müddetçe serin ortamlarda tutmaya özen gösteririz. Aynı şekilde hard disklerde sıcak ve nemli ortamlarda çalıştırılmamalıdır. Aksi taktirde ömürleri azalacaktır. Oda sıcaklığı olan 24 derece önerilse de siz 0 (sıfır) derecede bile disklerinizi çalıştırabilirsiniz.

Kontrolleri Zamanında Yapın

Hard disklerinizi periyodik şekilde belli zaman aralıklarında kontrol ediniz. Bunlar için çeşitli programlar bulunuyor. Sabit diskinizde oluşan bir problemi önceden saptamak ileride oluşan dönüşü olmayan sorunlardan sizi korur. Dolayısıyla çeşitli programlar yardımıyla ayda bir kere de olsa hard disklerimizi gözden geçirmeliyiz.

Her şeyi yapmanıza karşılık yine de hard diskiniz ömrünü doldurup sorunlar çıkartabilir. O yüzden hard diskinizi her 7 yılda bir yenilemeniz tavsiye edilir. Zaten her 5 yılda bir gelen teknoloji ile çok daha büyük ve hızlı diskler çıktığı için çoğumuz değiştiririz. Eğer önemli evrak veya sitelerinizin yedeklerini hard disklerinizde barındırıyorsanız, bunları harici bir diskte daha yedek olarak saklamanız önerilir.

Her şeyi yaptınız ama sabit diskiniz yine hata verdi veya sorunla karşılaştınız. Bu olabilir sonuçta kul yapısı cihazlar. Verilerinizi de kurtarmanız gerekiyorsa veri kurtarma merkezleri ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Bu en son aşama ve en pahalı işlem de olsa HDD içerisindeki bilgiler önemliyse mecbur bunları yapacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir