Şarj Aletlerindeki Küçük Siyah Kutu Ne İşe Yarar? | Cintonik.com

Şarj Aletlerindeki Küçük Siyah Kutu Ne İşe Yarar?

Blog Yazarken Bu 5 Maddeyi Unutmayın
4 Ekim 2016
Şekil Tasarımlı 4 Kulaklık Önerisi
10 Ekim 2016
Tümü

Şarj Aletlerindeki Küçük Siyah Kutu Ne İşe Yarar?

Her ne kadar boyutu küçük de olsa boyutu çok büyük bir işlevi yerine getiren bu boğumlar usb kablolarının şarj uçlarında, klavyelerin usb kısmına gelen yerlerinde, kulaklıklarda veya Mouseların usb kısmında olabiliyor. Bu silindirik kutucukların teknik olarak adı ferrit boğumu ya da ferrit boncuğudur. Şunu merak ediyor olabilirsiniz; bunlar var ama olmasaydı ne olurdu? Öncelikle bunun bir cevabını verelim.

Teknolojik aletlerinin pek çoğunun çalışması için ya elektriğe ya da bataryasını doldurmanıza ihtiyaç vardır. Yine bildiğinizden emin olduğum gibi elektrik iletken kabloların yardımıyla iletilir. İşte bu iletme sırasında kablo üzerinde hareket eden elektrik etrafına çeşitli radyo sinyalleri saçar. Şöyle düşünün; bir televizyon anteni veya radyo anteni kendisine gelen elektrik dalgasını bir radyo frekansına çevirir. Radyoyu açarsanız ve radyo yerine tam oturmadan önce cızırtılı dalgalar duyarsanız. Bunun sebebi hareket geçen radyo sinyalini dışardan etkileyen gürültü frekanslarıdır. Sizin elektriği ileten kablolarınıza adeta bir Ddos atak gibi saldıran gürültü frekansları cihazınızın doğru çalışmamasını veya düzgün şarj olmamasını sağlayabilir. Hatta olayı biraz abartıp cihazınızla, cihazınızın kablo veya kumandası arasındaki ilişkiyi tamamen de kesebilir. Yani aslında biraz tehlikeli bir şey gibi de duruyor.

ferrite-beads-798x3501

Konuyu şöyle toparlayalım. Elektrik iletirken dışardan gürültü frekanslarından etkilenir. İşte ferit boğumları dışarıdan sürekli atak halinde bulunan gürültü frekanslarını engellemeye yarayan küçük parçacığın adıdır. Eğer onlar olmasaydı daha önce de söylediğimiz gibi cihazlarınız düzgün şarj olmaz veya cihazlarınıza bağlantı kurmaya çalıştığınız alet arasında kopukluklar yaşanırdı.

Ferit boğumu neden kabloların tam çıkışında yer alır?

Elektriğin çıktığı yolculukta tam cihazınıza ulaşacağı sırada temizlenmesini sağlamak ve elektriğin cihazınıza giderken temizlenmiş elektriğin kat edeceği yolu minimum tutmaktır. Olay bu kadar basit.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir