Uzaktan Kumandalar Nasıl Çalışıyor? | Cintonik.com

Uzaktan Kumandalar Nasıl Çalışıyor?

Dokunmatik Ekran Nasıl Çalışır?
27 Eylül 2016
Nükleer Enerji Santralleri Nasıl Çalışır?
28 Eylül 2016
Tümü

Uzaktan Kumandalar Nasıl Çalışıyor?

Uzaktan kumanda, hiçbir kablo bağlantısı olmadan teknolojik cihazları uzaktan yönetmenizi sağlıyor. Oldukça ucuz bir teknoloji. Oysa dünyada birçok sektörün gelişmesine büyük katkı sağlayan bir teknolojiyi barındırıyor. Kızılötesi komutlar kullanarak ışınları iletiyor.

Bu bir televizyon uzaktan kumandası:

uzaktan kumanda tv

 

Ana parçalarını sıralayalım:

-Tuşlar

– Bir mikroişlemci

– Bir entegre devre

– Son olarak kumandanın kalbi kızılötesi ışık yayan bir led lamba

Şimdi parçalarına ayırıp nasıl çalıştığını inceleyelim.

kumanda iç yapısı

Kızılötesi ışın yayan kumandaların temel noktası kumanda ve yöneticiyi cihaz arasında sinyalleri taşımak için ışığı kullanmasıdır. Kumanda vericidir. Pil yardımıyla çalışır. Devre kartındaki pil temas noktaları pildeki enerjiyi devre kartına aktarır.

kumanda devre kartı

Devre kartı cam elyaftan yapılmıştır. Üzerine bakır tellerden oluşan elektronik devre işlenmiştir.

devre kartı bakır

Herhangi bir tuşa basıldığında orda bulunan devreler farklı frekansta titreşimler yayar.

resinator

Burada bulunan bir rezonatör farklı titreşimleri tanımlayarak mikroişlemciye iletmekle görevlidir. Tuşa basıldığında tüm parçaların birbirine bağlı olduğu bir devreyi tamamlamış ve işlemi başlatmış oluruz. Mikroişlemci rezonatörden gelen titreşimleri mors alfabesi benzeri bir dizin ile kodlar. 0 ve 1’lerden oluşan bir dizin. Her tuşun devresi için ayrı bir kodlama yapar. Bu şekilde kodlanan sinyal yükseltilerek transistöre gönderilir.

kumanda transistörü

Transistör elektrik sinyalini kuvvetlendirerek led lambaya gönderir.

lsbr6x1

Lede gelen mor şeklindeki bilgiye göre lamba yanıp söner. Bu durum kısa bir süre içerisinde gerçekleşir. Şimdi en önemli bölüme geldik.

Led nasıl görünmez ışık yayar?

Ledin içerisinde biri P tipi diğeri N tipi iki yarı iletken bulunur. N tipi iletken negatif yüklü elektronlarla doludur. P tipi iletkende ise pozitif yüklü delikler bulunur. Lambaya gelen elektrik akımı elektronları tetikleyerek harekete geçirir. Elektronlar P tipi iletken üzerindeki delikler ile birleşirler. Bu birleşim sırasında elektronlar proton şeklinde ışın yayar. Ancak bu fotonların dalga boyları o kadar büyüktür ki buna karşılık gelen enerji çok küçük olur. İnsan gözü bu dalga boyundaki ışığa duyarlı değildir. Dolayısıyla bu ışığı göremez. Ancak bir video kameranız varsa kumandayı doğrultup herhangi bir tuşuna bastığınızda kamera bu ışığı görecektir. Kumandanın ait olduğu kızılötesi alıcı da bu ışığı görür.

l5fhxo1

Kumandanın ait olduğu cihazın ön tarafında kızılötesi ışığı algılayan alıcı kodlanmış ışığı çözerek komutların yerine gelmesini sağlıyor.

İşte uzaktan kumanda kızılötesi ışınlar kullanarak cihazı böyle yönetiyor.

 

1 Comment

  1. bahadır ateş dedi ki:

    kumanandanın çalışma prensibi ilginç geldi bana, uzaktan kumandalar nasıl çalışıyor diye soran olursa yapıştırırım cevabı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir