Windows 10 Ekranı Video Olarak Kayıt Etme | Cintonik.com

Windows 10 Ekranı Video Olarak Kayıt Etme

Sitenize Gelen DDos Ataklarını Engelleme
21 Eylül 2016
W3 Total Cache Ayarları Nasıl Yapılmalı?
24 Eylül 2016
Tümü

Windows 10 Ekranı Video Olarak Kayıt Etme

Windows 10’un gizli özellikleri saymakla bitmez gibi herhalde zaman buldukça bunları bu kategori altından sizlerle değerlendirip yorumlayacağız. Daha önceki Windows sürümlerinde ekran videosu çekmek için hypercam, camstudio, ocam gibi ek programlar gerekiyordu. Microsoft bu sefer bu özelliğin çok kullanılmasından olsa gerek ki ekran videosu çekme işlemi için kendi yazılımını üretmiş. Artık Windows içine gömülü olarak ekran kayıt programı geliyor.

Windows 10’a gelen bu özelliğin adı her ne kadar Oyun çubuğu olarak geçse de ekran video kaydı alıyor. Bu ismi vermelerinin sebebi oyun oynarken video kayıt edileceğini düşünmelerindendir. Fakat ismine aldanmayın sadece oyunlarda değil Windows’un her anını bu araç ile kayıt edebilirsiniz.

Windows 10’da Ekran Videosu Nasıl Çekilir?

Windows tuşuna basılı tutularak “G” tuşuna basarsak oyun çubuğu karşımıza gelecektir.

oyun cubugu

Burada oyun çubuğunu açmak istediğimizi teyit ediyor. Biz kutucuğu işaretliyoruz.

 

oyun cubugu windows 10

Kayıt ekranı karşımıza geliyor. Buradan direk olarak kırmızı simgeye basarak kayıt işlemine başlayabiliyoruz. Fakat ayar yapmak isteyenler olabilir diye ayar kısmını da bir göstermek istiyorum.

adsiz

Genel sekmesinde karmaşık ayarlar yok her şey gayet açık şekilde yazıyor.

“Pil kullanırken kaydet” seçeneği laptop fişe takılı olsun veya olmasın kayıt imkanı sağlasın demektir.

“Kayıt yaptığımda zamanlayıcıyı göster” Bu seçenek video kayıt esnasında sağ üstte kayıt ediliyor diye kırmızı bir sembol çıkarıyor ve sembolün üstünde kaç saniyedir kayıt yaptığı yazıyor. Fakat bu sembol kayıt ettiğiniz video gözükmüyor.

ayarlar sekmesi

Ses sekmesine geldiğimizde;

“Oyun kipleri kaydettiğimde sesi kaydet” Bu özellik ekran kaydının yanı sıra ses kaydı da yapar fakat sadece bilgisayarın sesini kayıt eder. Ses kalitesi 192 kbps tavsiyemdir.

“Oyun klipleri kaydettiğimde mikrofonu kaydet” Bu seçenek ekranı kayıt ederken mikrofon kaydını açacaktır ve sizin de sesiniz videoya eklenecektir (Mikrofonun açılması oyunun sesinin kayıt olmasına engel değildir).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir